وجود بیش از 20 مدرسه تخریبی در چابهار .

به گزارش خبرنگار ایسنا، حسن نوروزی در دیدار با مشاور عالی و دستیار جوان نماینده مردم شهرستان های کنارک و چابهار در مجلس با اشاره به کمبود های آموزش وپرورش در استان افزود: استان سیستان وبلوچستان کمترین سرانه فضای آموزشی کشور را با نسبت 3متر به ازای هر دانش آموز دارد و این درحالی است که میانگین کشوری چیزی بالغ بر 5.5 متر به ازای هر دانش آموز است.

وی بیان کرد: این سرانه در شهرستان چابهار شامل چابهار و دشتیاری به کمتر از 2متر و در خود شهر چابهار به کمتر از نیم متر می رسد.

رییس آموزش و پرورش چابهار با اشاره به کمبود فضاهای آموزشی در این شهرستان تصریح کرد: در چابهار بالغ بر 10فضای استیجاره ای و بیش از20مدرسه تخریبی وجود دارد که اگر به موقع به آن ها رسیدگی نشود، مشکلات جبران ناپذیری را به وجود خواهد آورد.

نوروزی با اشاره به پروژه عدالت آموزشی در استان سیستان وبلوچستان گفت: در این طرح سازمان برنامه و بودجه موظف شده بیش از 600میلیارد تومان را ظرف سه سال برای نوسازی و تجهیز مدارس در استان سیستان وبلوچستان صرف کند.

وی خواستار پیگیری نماینده مردم چابهار و کنارک در مجلس برای اختصاص این مبلغ به استان شد.

رییس آموزش وپرورش چابهار ضمن تشکر از خیرین  و علما برای مشارکت در پروژه های مدرسه سازی تاکید کرد: باتوجه به کمبود فضاهای آموزشی به دستور مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت مردم موظفند درجاهایی که مدرسه وجود ندارد،خانه ها و مساجد را با رعایت اصول شرعی به صورت رایگان در اختیار آموزش وپرورش قرار دهند.

نوروزی اشاره ای هم به برگزاری همایش خیرین مدرسه ساز سواحل مکران در شهریورماه سال جاری کرد و گفت:در این همایش که با مشارکت خیرین مدرسه ساز استان های های سیستان وبلوچستان و هرمزگان در چابهار برگزار شد بالغ بر110مدرسه برای ساخت به تصویب رسید.

وی با تشریح پروژه های مدرسه سازی درحال اجرا نیز گفت: در مراد آباد یک مدرسه 14کلاسه با همت بنیاد برکت در حال احداث است و همزمان علاوه برساخت 3مدرسه خیری در منطقه حاشیه نشین کمب، پروژه ای 6کلاسه در میرآباد با مشارکت دانشگاه آزاد درحال احداث است.

رییس آموزش وپرورش چابهار ادامه داد: کلنگ ساخت یک مجتمع 24کلاسه درمنطقه کمب به زمین زده شده و ظرف دوماه آینده مدرسه 6کلاسه دیگری در همین منطقه با همت منطقه آزاد به بهره برداری می رسد.

در این دیدار مشاور عالی و دستیار جوان نماینده مردم چابهار و کنارک با اشاره به کمبود های آموزشی خواستار تعامل آموزش و پرورش با دفتر نماینده شد و اظهار امیدواری کرد: با این تعامل دو طرفه طرح های آموزش وپرورش در مجلس بیش از پیش پیگیری می‌شود و کمبودها تا حد ممکن کاهش می‌یابد.

عادل شجاعی افزود: نماینده خواستار انتخاب مدیران آموزش وپرورش براساس اصل شایسته سالاری هستند و امیدوارند مدیرانی انتخاب شوند که دارای تفکر جامع محور باشند.

نوروزی نیز خاطرنشان کرد: ملاک ما برای انتخاب مدیران، شایستگی، داشتن برنامه، علم و روحیه مناسب بدون وابستگی به جریانات سیاسی و قومی است.