متن نامه زنده یاد مولوی عبدالعزیز به آیت الله خمینی پس از گذشت هیجده ماه از انقلاب

 

 

بسم الله الرحمن الرحیم

حضور مبارک حضرت آیت الله العضمی خمینی

اکنون بیش از 18 ماه از انقلاب اسلامی ایران که چشم امید مسلمانان ایران و جهان بود میگذرد. متأسفانه گویا این فرصت طلایی و این افتخار تاریخی را نتوانستیم قدر بشناسیم. بجای برآوردن آرزوی های ملت مسلمان و محروم ایران روز بروز بر مشکلات و مصائب آنان افزودیم. بجای حل مسائل و کاهش نگرانی ها تا آنجا تضاد و درگیری و عدم رضایت عمومی را دامن زدیم که امروز بعنوان نتیجه طبیعی اش اختلاف فاحش و غیر قابل حل در سطح رهبری مملکت و حکومت اسلامی را شاهدیم. عوارضی را ببار آوردیم که بی تعصب هر فرد مسلمانی را در هر نقطه دنیا آزرده و نا امید ساخته است.

آیا عامل اصلی عدم موفقیت در حل و کاهش مشکلات اجتماعی، افزایش تضاد و درگیری ها و نارضایتی عمومی و بالاخره اختلافات موجود در سطح رهبری و عدم تمرکز قدرت در اداره امور مملکت در چیست و چه بوده است؟ آیا همانطور که ادعا میشود کلاً بعلت مداخله امپریالیسم شرق وغرب و ایادی دست نشانده آنان و ضد انقلاب ساواکی و یا تجزیه طلب است؟ اگر چنین است که با این تجربه می باید از امکان غلبه بر آنان نا امید شد.

شک نیست که مخالف در هر شرایطی خصوصاً در حالت دفاعی با کار شکنی و ایجاد دردسر سعی در تضعیف و نابودی خواهد داشت. اما واقعیت ها نشان داده است که عامل اصلی تنها دشمنان دانا و مخالفین خارجی نیستند بلکه دوستان نادان و هم رزمان داخلی اند که با ندانم کاری ها، جاه طلبی ها و انحصار طلبی های خویش و عدم تبعیت از قانون و مقامات قانونی با ایجاد هرج و مرج راه را بر هر گونه اصلاح و آرامشی در جامعه سد  کرده اند.

من بعنوان یک فرد مذهبی که دست تقدیر مرا در مقابل دین و جامعۀ ایران خصوصا هموطنان بلوچ مسئول کرده است بارها با صراحت به حضور امام و سایر مقامات مسئول نگرانی خویش را از آنچه بنام اسلام و بعنوان اقدام در جهت تحقق انقلاب اسلامی توسط عده ای نا آگاه و غیر مسئول در سطح مملکت خصوصاً در مناطقی دوردست چون بلوچستان انجام می شود اعلام داشته ام. متأسفنه تلاش من همراه با درد و رنج فراوان تا بحال فقط در جهت آرام کردن مردم بلوچ و جلوگیری از هر نوع عکس العمل و درگیری فاجعه آمیز مؤثر بوده است و بس. خودسری های فرصت طلبانه توسط افراد انحصار طلب در جهت شکل دادن به یک توطئه ضد بلوچ بدون توجه بوظایف دینی و اجتماعی و علم کردن اقلیت غیر بلوچ در مقابل اکثریت بلوچ بعنوان نمایندگان حکومت و جامع ایران و مدافعین استقلال کشور که متأسفانه از تأیید و حمایت مرکزی نیز برخوردارند تا آنجا پیش رفته که امروز بلوچ در سراسر دنیا یقین پیدا کرده است که حکومت اسلامی ایران با تأیید این گروه انحصار طلب که بلوچ را وفادار رژیم گذشته و تجزیه طلب معرفی کرده است در واقع قصد نابودی مردم بلوچ را دارد زیرا این گروه همواره در طول تاریخ سعی در استثمار بلوچ و حکومت بر آن داشته و به مخض حق طلبی مردم با دسیسه چینی و اغفال حکومت های مرکزی موجبات کشتار و نابودی بلوچ را فراهم آورده است. پاکسازی ادارات استان از وجود کارمندان تحصیلکرده بلوچ به بهانه واهی قبول مسئولیت در رژیم گذشته و عضویت در رستاخیز و یا داشتن تمایلات مارکسیستی و اعلام اسامی کلیه تحصیلکرده های بلوچ بعنوان ساواکی بدون توجه باین حقیقت که بلوچ همیشه بعلت ظلم و کشتار تاریخی در حال رویش مجدد و زندگی دوباره بوده و هر گز فرصت انتخاب نداشته است ضمن فاش ساختن توطئه ها نشان از خودسری های فردی و گروهی و فقدان حکومت  قانون است.

از آنجا که در شرایط کنونی لازم است همۀ حقایق روشن شود تا خدای نا کرده بر خلاف حق سخن نگوئیم چه اسلام دین حسد و افتراء و غرض ورزی و کینه توزی ها نیست دین محبت، عدل و انصاف و دفاع از حق است. من بدون هیچگونه تعصبی نسبت به افراد در رابطه با مسائلی که در بلوچستان جریان دارد و با نهایت تأسف به برکناری، بدنامی و انزوای فاجعه آمیز مردم بلوچ منجر شده است بدلیل مسئولیت دینی و اجتماعی خود در مقابل اسلام و ملت ایران و بمنظور درک حقایق در شرایطی که با وجود بیماری قلبی عازم خانه خدا هستم از محضر امام، ریاست جمهوری، نخست وزیر و دادستانی کل انقلاب مصراً تقاضا دارم جهت خنثی کردن توطئه ها و رو شدن حقایق موافقت و دستور فرمایند بلادرنگ کلیه پرونده های مربوط به ساواک استان به دادستانی کل انقلاب در مرکز انتقال یابد تا دور از غرض ورزی ها و دسیسه چینی های خاص مورد بررسی دقیق قرار گیرند. اطمینان دارم باین ترتیب روشن خواهد شد

اولاً- چه کسانی بنام بلوچ با سوء استفاده از اعتماد اینجانب و مردم بلوچ مبادرت به خیانت نموده و از طریق همکاری با ساواک علیه دانشجویان و مردم آزاده و مسلمان گزارش میداده اند.

ثانیاً- چه کسانی بعد از پیروزی انقلاب و در اوج تعصبات دینی با سوء استفاده از موقعیت و شرایط خاص در کسوت مسلمانی و بنام دفاع از انقلاب به دسیسه چینی ها و تهمت زدن ها می خواهند مردم بلوچ یعنی اکثریت مردم استان را منزوی و در جبهه مخالف حکومت اسلامی قرار دهند.

من در اینمورد بار دیگر توجه امام و سایر مقامات مسئول را به مفاد نامه سرگشاده ای که حدود یکسال قبل در آغاز توطئه چینی ها از طرف کمیته مرکزی حزب اتحادالمسلمین بلوچستان خطاب به امام و ملت ایران انتشار یافت جلب می نمایم. بدیهی است در صورت ادامه این دسیسه ها و تحریکات خانمان برانداز که قطعاً به فاجعه کردستان دیگری منجر خواهد شد هیچکس نخواهد توانست  آنرا به عوامل امپریالیسم و توطئه های تجزیه طلبی مربوط سازد زیرا ملت ایران بخوبی میداند که هموطنان بلوچ در اینمدت چه ملامت ها، طعنه ها و حقارت هایی را بخاطر پرهیز از درگیری و ایجاد دردسر برای حکومت اسلامیمتحمل شده است.پ

 

با آرزوی پیروزی و سربلندی اسلام

بتاریخ اول ذوالقعده 1400- مولوی عبدالعزیز

معادل با بیست شهریور 59